Spór co do tego, czy blogi stanowią prasę i podlegają w związku z tym rejestracji, toczy się od dawna. 23 czerwca 2016 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał wyrok, w którym orzekł, że publikacje internetowe nie podlegają przepisom ustawy Prawo prasowe z 1984 r.
Bloger prowadzący stronę www.wikiduszniki.pl w publikowanych przez siebie treściach komentował sprawy gminy, krytykując przy tym wójta. Wójt z kolei postanowił zawiadomić organy ścigania, że bloger prowadzi niezarejestrowany tytuł prasowy.
Rozpoznając sprawę sąd I instancji uznał blogera za winnego niezarejestrowania tytułu prasowego, odstępując jednocześnie od wymierzenia kary. Na brzmienie wyroku wpłynęły stwierdzenia biegłego, że blog posiada cechy prasy, jest systematycznie aktualizowany i powinien być w związku z tym zarejestrowany.
Sąd II instancji doszedł jednak do odmiennych wniosków, zmieniając zaskarżony wyrok i uniewinniając blogera. Sąd wskazał szereg argumentów, które jego zdaniem przesądzają o tym, że publikacje internetowe nie podlegają przepisom prawa prasowego. Przede wszystkim w momencie powstawania ustawy nie było dostępu do Internetu, a więc nie można uznać, że przesłanki ujęte w prawie prasowym mają wobec niego zastosowanie. Co więcej, fakt aktualizacji bloga nie przesądza jeszcze o jego periodyczności. W końcu, blog nie posiada redakcji, a więc nawet w przypadku ubiegania się o rejestrację, nie spełniałby ustawowych kryteriów.
Według sądu II instancji nieprawidłowe było także powołanie biegłego w celu oceny, czy blog podlega obowiązkowi rejestracji prasy – ocen prawnych dokonuje sędzia, biegły ma jedynie wypowiadać się w zakresie swojej fachowej wiedzy.